قدرت مغز و توانایی مغز:

مغز شما پیچیده ترین شئ شناخته شده جهان است. در هر لحظه میلیون‌ها پیام عصبی با سرعت درون سیستم عصبی به تبادل اطلاعات میپردازند و مغز شما را قادر به دریافت، پردازش، ذخیره سازی اطلاعات و ارسال دستورات به سراسر بدن میکنند.

قدرت مغز یا توانایی مغز شما خیلی بیشتر از آنچه که در موردش فکر میکنید است. فقط لحظه‌ای تمام چیزهایی که توسط بشر ساخته شده را در نظر بگیرید.

از ابتدایی ترین ابزاری چون کلنگ تا مدرنترین ساختمان خراش‌ها و از بزرگترین سدها تا کوچترین ریزتراشه ها، متفکر آغازین تمام این اشیا مغز انسان بود. بدون شک قدرت مغز ابزاری نیرومند در اختیار آدمیزاد است.

مغز شما پیوسته در حال کار کردن است. پیامهای الکتریکی تولید شده توسط مغز هر روز بیشتر از تمام گوشی‌های همراه دنیاست.

شما دارای بیلیون‌ها سلول عصبی نازک مغز هستید. این سلولها در تعامل با یکدیگر در تغییرات اساسی که معادل با عدد 1 که 800 عدد صفر جلویش قرار دهیم (برای اندکی قابل فهم کردن، تعداد اتم‌ها درجهان معادل با عدد 1.33 با 48 عدد صفر جلوی این عدد هست).

آیا میدانستید؟

مغز شما انرژی کمتری نسبت به لامپ یخچال مصرف میکند. قدرت لامپ یخچال 12 وات انرژی، در حالی که مصرف انرژی مغز شما در طول روز معادل محتویات یک تخته شکلات کوچک است (حدود 230 کالری). گرچه اینها میتواند نشان دهنده بازدهی بالای قدرت مغز و توانایی مغز نسبت به موارد مشابه باشد، مصرف انرژی بسیار بالایی دارد.

مغز شما تنها 2 درصد از وزن بدنتان را تشکیل میدهد اما 20 درصد کل انرژی بدن را مصرف میکند. مغز شما فقط برای زنده ماندن در هر دقیقه به یک دهم کالری نیاز دارد. مغز شما ده برابر سریعتر از هر گرم سایر بافتهای بدن انرژی مصرف میکند. اکثر این انرژی صرف تداوم یافتن و حفظ مغز میشود.  

“” صفحه اصلی – میلاد داوودی درمانگر ذهنی “”

پرورش توانایی مغز و ناتوانی مغز

پس اگه ما همچین مغز قدرتمندی داریم پس چرا در همه چیز خوب نیستیم؟ چرا بعضی از ما فراموشکار هستیم؟ چرا بعضی از ما در نقشه خوانی مشکل داریم؟ چرا بعضی از ما در یک حس یا ریتم دچار کاستی هستیم؟ مطمئنا با تمام این فعالیتهای الکتریکی که در سر ما تداوم دارد آیا نباید با چنین پیچیدگی مواجه شویم؟

مغز را شهربازی شلوغی همراه با مجموعه‌ای از سواریها و جاذبه‌ها در نظر بگیرید. هر یک نماد قسمتی متفاوت از قدرت مغز و توانایی مغز است و مردم سلولهای عصبی کوچک یا “یاخته‌های عصبی” است (صفحه *15).

حال قدرت و محبوبیت جاذبه‌های گوناگون به اختلاف میان یک شهربازی با شهربازی دیگر بستگی دارد، به طوری که سواری‌ای در یک شهربازی نسبت به سواری مشابه‌ای در یک شهربازی دیگر میتواند افراد بیشتری را به سمت خود جذب کند.

در اصطلاحات مغز “سواری‌های محبوب” قسمتهایی از مغز همراه با تعداد زیادی فعالیت “سلول عصبی” است و بنابراین تمایل به پرورش داده شدن بیشتر دارند.

نوع آموزشی که یک کودک دریافت میکند به شکل قابل ملاحظه‌ای به این پرورش کمک میکند. شخصی میتواند در نقشه خوانی ماهر شود، دیگری ممکن است خلاق‌تر و شخصی دیگر منطقی‌تر گردد. و به این صورت قدرت مغز و توانایی مغز را دست خوش تغییراتی کند.

البته این یک تشبیه ناپخته است چرا که در اکثر کارها قسمتهای مختلف مغز با هم عمل میکنند و قسمتی خاص غالب است، اما این تشبیه چگونگی تفاوت مغز از شخصی نسبت به شخص دیگر را آشکار میکند. خلاصه این سوالی درباره آموزش و ژنتیک است. آیا قدرت مغز بیشتر تحت تاثیر ژن خوب است یا محیط؟

بنابر این اگر فکر می‌کنید در ریاضی بد هستید یا در زبان مشکل دارید بیش از حد به خودتون سخت نگیرید. این احتمال وجود دارد که توانایی مغز شما در زمینه دیگری بهتر باشید.

اما این به آن معنا نیست که شما نمیتوانید توانایی ذهنی را پرورش دهید که آن را از توانایی دیگرتان ضعیفتر بحساب می‌آورید. این فکر درست نیست که فقط چون شما به طور طبیعی استعداد چیزی نظیر ریاضی یا نقشه خوانی را ندارید، دیگر هیچ شانسی برای تلاش در جهت بهبود آن وجود ندارد.

رفع ناتوانی مغز

قدرت مغز و توانایی مغز شما شبیه به سایر ماهیچه‌های بدنتان است. از این نظر که تمرین توان آن را افزایش خواهد داد. شما همیشه میتوانید به سختی تلاش کنید تا استعداد ذهنی کنونی را بهبود بخشید و آن را توسعه دهید.

البته ناگفته نماند که همانطور که تقویت ماهیچه ها و ورزیده کردن آن‌ها نیاز به تخصص و برنامه منظم دارد، مغز نیز همین‌طور است. مثل بدن که دارای عضلات مختلف با کارایی مختلف است. مغز شما نیز دارای اجزای مختلفی است که هر کدام کار خاصی را انجام می‌دهند. قطعا یک مربی و متخصص که آشنایی به این کارکردها و نحوه تعیین درجه سختی و نوع ورزشی که به مغز می‌دهد ضروری است.

اما حال این مربی را از کجا می‌توان یافت؟ دریافت نوبت از درمانگر ذهنی


در ادامه مقاله قدرت مغز انسان – پرورش توانایی مغز و رفع ناتوانی مغز با ما همراه باشید.

درمانگر ذهنی

درمانگر ذهنی همان شخصی است که اجزا و قسمتهای مختلف مغز را می‌شناسد. پس از ارزیابی دقیق توانایی و ضعف شخص با طراحی تمریناتی ذهنی (که مربوط به نقاط ضعف درمانجو است) به رفع ضعفها اقدام میکند. کار درمانگر ذهنی نیاز به خلاقیت و تجربه زیادی دارد. کار کردن با پیچیده ترین عضو یک انسان کاری پیچیده هم هست! قدرت مغز توسط قدرت اجزا و زیر مجموعه‌های آن و نحوه تعامل کردنشان با یکدیگر تعیین می‌شود.

یک باشگاه بدنسازی را تصور کنید. کسی که تمرین میکند باید با وزنه‌ای متناسب با توانش این کار را انجام دهد. اگر وزنه خیلی سبک باشد دیگر عضله ورزیده نمیشود، اگر خیلی سنگین باشید ورزشکار ما توان تمرین با آن را ندارد. همچنین میزان تمرین و تعداد و زمان برنامه ریزی دقیقی می‌خواهد. درمانگر باید با در نظر گرفتن سطح فعلی کسی که برای درمان اقدام کرده، تمرینات مناسب و کار آمدی را طراحی کند. طراحی تمرینی نه خیلی دشوار و نه راحت که موجب پیشرفت قدرت مغز و توانایی مغز شود، خود کاری بسیار دشوار است!

پرورش توانایی مغز

گاهی پا را میتوان از حد ناتوانی مغز نیز فراتر گذاشت! یعنی تمرکز بر روی افزایش و پرورش توانایی مغز یا همان قدرت مغز انسانی که فاقد ناتوانی است. خود نقاط قوت و توانایی ما نیز قابلیت پرورش به همین شیوه را دارند. یعنی برنامه‌ای منظم، دقیق و مناسب برای کسی که می‌خواهد با این روش پیشرفت کند.

نکته بعدی سن است. هرچه سن کمتر باشد قابلیت تغییر، درمان یا افزایش توانایی مغز و رفع ناتوانی مغز بیشتر است. وقتی نوزاد انسان متولد می‌شود، مغز او بینهایت عصب دارد. پس از رسیدن به سن 7 سالگی 70 درصد عصبها به اصطلاح هرس می‌شود. چیزی که نشان میدهد کودک نه تنها بخش عمده‌ای از شخصیتش شکل گرفته بلکه قابلیت تغییر توانایی نیز کمتر می‌شود.

تصویر مغز

مغز کمی شبیه قارچ غول پیکری چروکیده‌ و کش مانند است، متوسط وزن مغز بزرگسالان حدود 3 پوند 5 اونس است (1.5 کیلوگرم).

تصویر مغز
مغز به دو نیمکره چپ و راست تقسیم شده است. یک دستگاه پردازشگر مرکزی که جسم پینه‌ای  نامیده میشود این دو نیمکره را به یکدیگر متصل میکند. هر نیمه به چهار قسمت دیگر تقسیم بندی میشود که هر کدام نقش مهمی در قدرت مغز یا بهتر بگوییم توانایی مغز دارند:
● در قسمت عقب لب پس سری قرار دارد، که به بخش اعظمی از حس بینایی شما رسیدگی میکند.
● لوبهای گیجگاهی ، که در سازماندهی صدا ، حافظه ، گفتار و پاسخ های عاطفی نقش دارند.
● لوبهای میانی که به حسهایی چون لمس ، آگاهی بدن ، درد ، فشار و دمای بدن میپردازند. همچنین در جهت گیری مکانی به شما کمک می کنند.
● لوب های پیشانی ، که خانه شخصیت ما محسوب می شوند. قسمت اعظم لوبهای پیشانی در حل مسئله ، فعال کردن پاسخ های خود انگیخته ، بازیابی خاطرات ، اعمال قضاوت و کنترل تکانه‌ها نقش دارد. همچنین رفتارهای جنسی و اجتماعی ما را تنظیم می کند. این منطقه در انسان نسبت به سایر حیوانات توسعه یافته‌ تر است. قدرت مغز اجتماعی انسان نیز برگرفته از همین قسمت است.

“” برای دریافت نوبت و تماس با شماره روانشناس به منوی تماس و رزرو بروید. “”

چگونه منبع این مطلب را ارائه دهیم:

داوودی، م (2019) “قدرت مغز و توانایی مغز” به اقتباس از لینک:

https://dpsy.ir/brain-power

در شبکه های اجتماعی ما را دنبال کنید